Dyrektywa NIS 2

Rosnące zagrożenie związane z atakami hakerskimi i nasileniem ich intensywności zrodziło konieczność stworzenia prawnych regulacji, które mają na celu wzmocnić cyberbezpieczeństwo wszelkich organizacji będących filarami infrastruktury krytycznej. Dokumentem określającym wymogi w tym zakresie jest uchwalona w 2023 roku przez Parlament Europejski dyrektywa NIS 2, obowiązująca na terenie całej Unii Europejskiej. Stanowi ona aktualizację dyrektywy NIS 1, która ze względu na przyspieszoną transformację cyfrową przestała być wystarczająca. Akt rozszerza zakres podmiotów objętych regulacją i nakłada na nie nowe obowiązki, w tym wdrożenie dodatkowych środków zabezpieczających. Implementacja zaktualizowanych wymagań to złożone i skomplikowane zadanie, dlatego warto skorzystać z usług specjalistów. W SprintTech oferujemy wsparcie na każdym etapie procesu dostosowywania Twojego przedsiębiorstwa do obowiązujących przepisów. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!  

Kogo obowiązuje dyrektywa NIS 2? Kiedy należy wdrożyć NIS2?  

Niewystarczająca odporność organizacji na cyberataki, niska świadomość zagrożeń, które z nimi się wiążą oraz coraz bardziej zaawansowane ataki hakerskie to jedne z głównych powodów, przez które UE zdecydowała się na uchwalenie NIS 2. Dyrektywa wzmacnia wymogi związane z takimi obszarami, jak zarządzanie ryzykiem przez organizacje i zgłaszanie incydentów, jednocześnie poszerzając możliwości egzekwowania przepisów. Nowy akt zwiększył również zakres podmiotów objętych regulacją. Obecnie ma zastosowanie zarówno wobec podmiotów publicznych, jak i prywatnych, świadczących usługi/prowadzących działalność na terenie UE oraz klasyfikowanych jako średnie lub duże przedsiębiorstwa. Dyrektywa NIS 2 wprowadziła podział na podmioty kluczowe i ważne. Do pierwszej kategorii zalicza się: transport, energetykę, bankowość, opiekę zdrowotną, infrastrukturę rynków finansowych, wodę pitną, ścieki, infrastrukturę cyfrową, zarządzanie usługami ICT, przestrzeń kosmiczną oraz podmioty administracji publicznej. Są to sektory, których zakłócenie działalności wskutek ataków cybernetycznych może wiązać się z poważnymi konsekwencjami społeczno-gospodarczymi. W skład drugiej wchodzą natomiast między innymi usługi pocztowe i kurierskie, produkcja żywności, chemikaliów, urządzeń elektrycznych, wyrobów medycznych czy też dostawcy usług cyfrowych. Treść dyrektywy NIS 2 wyznacza obowiązki każdego z nich, uwzględniając ich charakterystykę i określając kluczowe działania z zakresu cyberbezpieczeństwa, które muszą zostać podjęte. Termin implementacji nowych wymagań mija 17 października 2024 roku, a konsekwencją ich nieprzestrzegania będą między innymi dotkliwe kary finansowe, tymczasowe zawieszenie certyfikatu/zezwolenia czy też tymczasowy zakaz pełnienia funkcji zarządczych.   

Wdrożenie NIS 2 – skorzystaj z pomocy specjalistów!  

Ze względu na liczne zmiany i nowe zasady, które wprowadza NIS 2, dyrektywa może dla wielu organizacji okazać się wyzwaniem. Dokument wyznacza wymogi, jednak nie określa dokładnego sposobu ich spełnienia – to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wyboru odpowiednich rozwiązań zabezpieczających i podjęcia działań, które zapewnią zgodność z przepisami unijnymi. Jeżeli Twoja firma zalicza się do podmiotów objętych regulacją prawną i musisz dostosować się do obowiązujących standardów, skorzystaj z usług SprintTech! Nasi specjaliści dokładnie przeanalizują infrastrukturę IT przedsiębiorstwa oraz dokonają jej audytu, aby zweryfikować poziom jej bezpieczeństwa i sprawdzić, jakie obszary wymagają poprawy. Pomożemy w doborze i implementacji środków uwzględniających zagrożenia i ochronę przed incydentami, zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie oraz systemów zgłaszania incydentów. Określimy również, które regulacje obowiązują Twoją organizację i opracujemy spersonalizowane rozwiązania, dostosowane do jej charakteru i potrzeb. Decydując się na usługi SprintTech możesz mieć pewność, że Twoje przedsiębiorstwo będzie w pełni dostosowane do wymagań dyrektywy NIS 2!